Aktualności

Ile naprawdę lumenów mają samochodowe żarówki LED (retrofity)?

01.05.23

 

Na rynku jest tak wiele różnych samochodowych zestawów LED, że trudno zdecydować, który jest najlepszy. Na opakowaniu można zwykle znaleźć wartości: 3600, 4000, 6000 lumenów (lum / lm). Często zobaczysz żarówki LED oznaczone jako 8000, 10 000, a czasem nawet powyżej 15 000 lumenów. Jak mocne są one rzeczywiście?

 

Lumeny to jednostka strumienia świetlnego, mierząca całkowitą moc światła emitowanego przez źródło. Producenci podają teoretyczną szczytową liczbę lumenów na podstawie danych chipa LED, np. pojedynczy chip LED CSP o mocy 1 W może emitować do 130 lumenów. Teoretycznie, żarówka z 16 takimi chipami LED będzie miała moc roboczą 16 W i 2080 lumenów.

 

Należy jednak pamiętać, że jest to szczytowa liczba lumenów, którą chipy LED są w stanie osiągnąć. W rzeczywistym użytkowaniu, wydajność świetlna jest ograniczona przez wiele czynników i może być niższa niż szczytowa. Czynniki takie jak: rozmiar żarówki LED, powierzchnia emitująca ciepło i temperatura pracy - wszystko to może zmniejszać wydajność świetlną. Żarówka LED z 4000 lumenami (surowymi) może w rzeczywistości może osiągnąć np. tylko 1300 lumenów (efektywnych).

 

Ciepło wpływa na wydajność świetlną żarówek LED poprzez zmniejszenie ich efektywności i sprawności. Im więcej ciepła jest generowane, tym mniejsza jest wydajność świetlna. Dlatego ważne jest, aby wybierać żarówki LED, które są dobrze wentylowane i mają odpowiednie chłodzenie.

Więcej
Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl